Povijesna jezgra grada Vukovara, uništena ratnim razaranjima dodatno je oštećena u poratnim godinama do mirne reintegracije Hrvatskoga podunavlja 1997. godine. Odmah nakon reintegracije započele su pripreme za obnovu razrušenoga grada, čija je jezgra uvrštena na popis sto najugroženijih spomeničkih lokaliteta na svijetu međunarodnoga fonda World Monuments Watch.
Vlastelinski sklop obitelji Eltz u Vukovaru jedna je od najmonumentalnijih feudalnih arhitektonskih cjelina u Slavoniji. Objedinjuje zgradu Dvora koja je služila kao rezidencija grofovske obitelji, četiri barokne kurije u kojima je bila smještena uprava feudalnog imanja, gospodarske zgrade sjeverozapadno od dvora, kapelu sv. Roka te oranžeriju u perivoju.
Povijesna jezgra Grada Iloka zahtijevala je provedbu zaštite kulturnih i prirodnih vrijednosti te arhitektonske spomeničke cjeline visoke ambijentalne i krajobrazne vrijednosti, uz obnavljanje povijesne matrice Iloka, planiranje unošenja novih sadržaja u taj prostor te određenje namjene i uređenja prostora u suglasju s njezinim izrazito visokim povijesnim vrijednostima.
Vučedol je jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta Europe. Prvi je put naseljen već oko 6000 godina pr. Kr. u vrijeme prvih europskih zemljoradnika, a više je ili manje intenzivno živio kroz čitavu prapovijest. Između 3350.- 2300. godine pr. Kr. najintenzivnije je razdoblje njegove egzistencije i u tom je periodu svakako najznačajnije europsko središte.
Rekonstrukcija glavnog pročelja prije nadogradnje 1936. godine ; crtež 2005.g. ; izvor: Hrvatski restauratorski zavod